- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 24. dubna 2025 - Svátek má Jiří, zítra Marek
Výkladový slovník
adaptace, smyslová
viz smyslová adaptace
čichový smysl (angl. sense of smell)
viz čich
klam, smyslový
viz smyslový klam
mimosmyslové vnímání (angl. ESP, extrasensory perception, extra-sensory perception, AC, anomalous cognition)
způsob získávání informací o okolním světě, který není založen na dosud známých smyslech (senzorech). Je předmětem intenzivního výzkumu, dosud však není experimentálně potvrzeno ani všeobecně přijímáno. Mimosmyslové vnímání je součástí řady jevů, které zkoumá parapsychologie – telekineze, telepatie, jasnovidnost aj. Srovnej podprahový podnět. Viz též geopsychika, intuice, racionalismus.
psychologie, smyslová
viz smyslová psychologie
smysl (angl. sense)
systém sestávající z buněk (smyslové buňky, senzorické buňky, senzory), které jsou schopny registrovat určitý fyzikální vliv v určitém rozmezí jeho hodnot, a z buněk v mozku, které přijímají a zpracovávají signály, přicházející ze smyslových buněk. Vedle tradičně a chybně zužovaného pojetí lidských smyslů na pět (zrak, sluch, čich, hmat, chuť) má člověk ještě další smysly a hmat je navíc jemněji rozlišován podle vnímaného podnětu – vnímání tlaku (angl. tactition), bolesti (angl. nociception), tepla (angl. thermoception), dále vnímání polohy různých částí vlastního těla (angl. proprioception), rovnováhy (angl. equilibrioception). U živočichů a rostlin existují ještě další smysly – vnímání elektrických polí (angl. electroception, electroreception), vnímání magnetických polí (angl. magnetoception), echolokaci. Na smysly lze pohlížet také jako na komunikační kanály, které přijímají a přenášejí určité množství bitů. Viz též dotyková iluze, nepřímá percepce, percepce, přímá percepce, receptor, senzorický proces, smyslový klam, vizuální iluze, zraková paměť, zvuková paměť.
smysl, čichový
viz čich
smyslová adaptace (angl. sensory adaptation)
fyziologické přizpůsobení vnímané změně prostředí (např. adaptace na intenzitu světla), které obvykle není předmětem vědomé manipulace či kontroly a jež nezávisí na předchozí zkušenosti s danou změnou (STERNBERG 2002). Srovnej habituace. Viz též adaptace.
smyslová psychologie (angl. sensory psychology)
součást psychologie, zabývající se souvislostí intenzity a druhu interakce působící na senzory a vnímáním (např. při jaké intenzitě je světlo již vnímáno jako bílé). Viz též senzorický potenciál, senzorický proces, smysl, smyslové čidlo, smyslový klam.
smyslové čidlo (angl. sensor)
součást smyslové soustavy, která převádí vnější nebo vnitřní podnět vhodného typu a intenzity (smyslový podnět) na nervový signál. Viz též senzorický potenciál, senzorický proces, smysl, smyslová psychologie.
smyslový klam (angl. sensory illusion, physiological illusion)
též fyziologická iluze; zkreslení reálného světa (včetně vnímání prostoru vlastní osoby), ke kterému dochází nedokonalostí smyslů, resp. nesprávnou interpretací vjemů (což by mělo být označováno jako percepční iluze (angl. perceptual illusion). Viz též dotyková iluze, fata morgána, olfaction colorée, senzorický proces, slepá skvrna, vizuální iluze.
vnímání, mimosmyslové
viz mimosmyslové vnímání