Školní síť

Školní síť

Po začlenění do kolektivu studentů FIM tě čeká spousta práce s počítačem a v síti. Tento článek by ti měl pomoci s orientací ve veškerých školních systémech. Vzhledem k tomu, že každý kantor ukládá své materiály na různá místa, je třeba naučit se je rychle rozeznávat a používat, abys měl přístup ke všem materiálům.

Přihlašovací jméno

Vstupním klíčem do sítě na fakultě je přihlašovací jméno a heslo. Přihlašovací jméno Ti bylo přiděleno při zápisu (např. Karel Karel bude mít nejspíše přihlašovací jméno karelka1); budeš jej používat k přihlašování do sítě a ke všem ostatním službám na FIM.

Heslo

  1. musí mít nejméně 8 znaků
  2. heslo nesmí obsahovat celé nebo část přihlašovacího jména, příjmení ani křestního jména. Zároveň musí obsahovat znaky z následujících kategorií:
    • velká písmena anglické abecedy (A..Z)
    • malá písmena anglické abecedy (a..z)
    • číslice (0..9)
  3. heslo musí být pravidelně měněno a to nejdříve 3 dny a nejpozději 90 dní od poslední změny

Kompletní požadavky nalezneš na webu UHK.

Pokud se přihlašuješ na školní počítač, server tě sám upozorní, že Tvému heslu vypršela platnost a požádá Tě o změnu. Ovšem heslo lze změnit dříve.
Jsou zde dvě možnosti:

  • když jsi přihlášen, zmáčkni CTR+ALT+DEL - objeví se dialog, ve kterém bude tlačítko Změnit heslo
  • změna hesla přes web fakulty - formulář pro změnu hesla se nachází na adrese http://www.uhk.cz/heslo.asp.

Co když mi heslo vyprší?

Pokud se často nepřihlašuješ na školní počítače, může se ti stát, že si ani nevšimneš, že ti heslo vypršelo. Potom se nebudeš moci přihlásit do žádných školních systémů. Nejlehčím řešením je změna přes výše uvedený odkaz, která funguje i v případě, že je tvé heslo již neplatné.

Co když heslo zapomenu?
V takovém případě máš dvě možnosti - buď zajít na centrum služeb, kde po ověření identity heslo změní na počkání, anebo zavolat na centrum služeb. To však můžeš jen v případě, že máš v ISITu vyplněnou kontrolní otázku (ISIT - Vlastní nastavení). Tak šup šup, rychle si ji nastav, ať pak o prázdninách nemusíš do Hradce.

WiFi

Všichni studenti a zaměstnanci UHK mohou využívat připojení k internetu, pomocí bezdrátové technologie WiFi, na budovách A, B, C, D, E, J, K a R. Jedná se o tzv, síť Eduroam. Projekt eduroam.cz je zaštiťován sdružením CESNET.

Připojení do této sítě není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nefunguje to tak, že klikneš na danou síť, dáš připojit, vyplníš nějaký ten kód a jsi připojen. K připojení je potřeba síťový autentifikační certifikát a Tvé uživatelské jméno spolu s heslem, které používáš pro běžné přihlašování na školní PC.

Pokud máš na svém PC operační systém Windows 8, máš velkou výhodu, protože tento systém si dokáže nakonfigurovat nastavení sítě sám. K připojení ti tedy stačí kliknout na síť Eduroam, vyplnit login – školní email a tvé heslo.

Pokud používáš starší operační systém, je nastavování o poznání složitější.

1) Prvním krokem je stažení certifikátu pro síť Eduroam (zde). Pokud máš v PC operační systém Windows Vista, čiWindows 7, můžeš tento krok přeskočit. Certifikát slouží především pro Windows XP. Pokud by ti ale na novějším systému připojení na wifi nefungovalo, zvaž instalaci certifikátu. Certifikát nainstaluješ podle návodu, který najdeš dole. Vyber si návod podle svého operačního systému.
Instalace certifikátu pro: 2) Druhým krokem je konfigurace wifi sítě ve Tvém notebooku. Vše je popsáno v návodu níže.
Nastavení WiFi ve vašem notebooku pro:

3) Pokud se ti podařilo oba předchozí kroky splnit podle návodů, stačí už jen připojení vyzkoušet a vložit požadované údaje. Budeš samozřejmě potřebovat své uživatelské jméno a heslo.

Pozor při přihlašování na školní wifi nepoužíváš pouze přihlašovací jméno např. karelka1, ale používáš email, tedy karelka1@uhk.cz. Pokaždé, když si změníš heslo, budeš při novém připojení k síti vyzván k vložení platných údajů.

Teď už by Ti mělo všechno fungovat a můžeš klidně surfovat na nové síti. V případě jakýchkoliv potíží stačí navštívit technické oddělení na budově J v prvním patře, hned naproti učebně J8. Připojením do školní sítě získáváš několik výhod. Můžeš ze svého notebooku přistupovat na virtuální učebny, ve kterých jsou nainstalované speciální programy, máš díky ní přístup do elektronických katalogů knih a časopisů a v neposlední řadě také dost vysokou rychlost internetu pro surfování.

Osobní e-mailová schránka

S nástupem na fakultu jsi získal i svou osobní e-mailovou schránku s adresou jmeno.prijmeni[.cislo]@uhk.cz. Na tento email budeš dostávat všechny důležité informace, týkající se studia, například vypsání termínů pro zkoušky, výzvy, oznámení.

Na svoji adresu se můžeš dostat buď pomocí webového poštovního klienta (http://posta.uhk.cz), nebo pomocí jakéhokoli poštovního klienta, ve kterém si nadefinuješ přístup pomocí protokolu IMAP, popřípadě SMTP a POP3. Server příchozí a odchozí pošty je posta.uhk.cz. Můžeš si také emaily nechat přeposílat na mail, který používáš běžně, budeš tak o poště informován, aniž byses musel schválně do školního portálu přihlašovat.

Nastavení přeposílání emailů na jinou emailovou adresu.(po kliknutí se zvětší)

Disky N:\, P:\ a W:\

N:\

Často můžeš z úst pedagogů zaslechnout větu: "Máte to v ukázkách". Na disku N. je umístěn adresář Ukázky, ve kterém má téměř každý učitel svoji složku a umísťuje do ní soubory potřebné k výuce. Tento adresář je dostupný samozřejmě i z domova pomocí WinSCP.

P:\

Slouží jako domovský adresář, na tomto disku si můžete nechávat data, která potřebujete pro studium či práci. Studenti UHK mají k dispozici 70 MB, zaměstnanci 500 MB. Při překročení stanoveného limitu systém neumožní uložit na disk žádný další soubor.
Není doporučeno ukládat důležité soubory na pracovní plochu. Raději využívejte přímo prostoru na disku P. Omezíte tím riziko ztráty souborů při restartu počítače atp.

W:\

Slouží k uložení vlastní webové prezentace. Lze vytvářet statické webové stránky, ale i dynamické stránky ve skriptovacím jazyce PHP. Studenti mají k dispozici prostor 25 MB, vyučující 50 MB. Při překročení stanoveného limitu systém neumožní uložit na disk W:\ žádný další soubor.

Win SCP

WinSCP je SFTP klient a FTP klient s otevřeným kódem (open source) pro Windows. Zároveň podporuje i starší protokol SCP. Jeho hlavní funkcí je bezpečné přenášení souborů mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem. Můžete ho použít pro vzdálené připojení ke školním diskům. Stažení je možné z adresy http://winscp.net/eng/download.php

Nastavení klienta

Stránka lide.uhk.cz

Zde prezentují své webové stránky nejen studenti, ale i učitelé. Učitelé na svých stránkách mohou zpřístupňovat přednášky, cvičení a všechny informace spojené s výukou jejich předmětů. Adresa lide.uhk.cz je tedy velmi důležitá.

VMware

VMware je software, který je nainstalován ve vybraných počítačových učebnách FIM a slouží k virtuálnímu připojení k hostitelskému počítači. Na různých hostitelských počítačích naleznete nainstalované různé programy, které byste mohli k práci potřebovat. Mezi ty patří například Stella, Enterprise Architect, či Eclipse. Na běžných školních počítačích je již nainstalované nenaleznete, je tedy třeba naučit se využívat VMware.

V systému vždy musíte zvolit hostitelský počítač, na který se chcete připojit. Pokud potřebujete využívat určitý software v hodině, bude nainstalován na hostitelském počítači učebny, ve které se nacházíte. V praxi to vypadá, jako kdybyste se ze svého počítače připojili na jiný počítač. Následně můžete klasicky pracovat se soubory i programy hostitelského počítače. Podrobný návod, jak software využívat naleznete zde.

Máte také možnost stáhnout si klienta do vlastního počítače a pracovat tak s potřebnými programy v pohodlí domova. Stačí otevřít adresu https://ucebny.uhk.cz a stáhnout klienta pro odpovídající verzi Windows. Následně vložíte požadované údaje a jste připojeni.

Zadávání adresy serveru. Po spuštění je třeba zadat adresu serveru, na který se připojujete. Pro nás je to ucebny.uhk.cz

Následné vložení přihlašovacích údajů.

Obrázek: Výběr příslušné učebny.