- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Neděle 24. listopadu 2024 - Svátek má Emílie, zítra Kateřina
Výkladový slovník
čich (angl. olfaction, sense of smell, smell)
též čichový smysl, schopnost vnímat a rozlišovat chemické látky, které jsou rozptýleny ve vzduchu. Z hlediska typů senzorů jde o velmi složitý smysl – odhaduje se, že nosní sliznice obsahuje okolo tisíce různých čichových receptorů. V mozku se na jeho činnosti podílí amygdala. Viz též biokomunikace, olfaction colorée, percepce, percepční potenciál, senzorický potenciál.
čichový smysl (angl. sense of smell)
viz čich
činnost, percepční
viz percepční činnost
činnost, reflexní
viz reflexní činnost
činnost, vyšší nervová
viz vyšší nervová činnost
Čínská komnata (angl. Chinese room)
modelový (myšlenkový) experiment (SEARLE 1984) jako jeden ze základů diskusí o možnostech umělé inteligence. Osoba uzavřená v místnosti se naučí manipulovat na základě propracovaných pravidel s čínskými znaky a čínskými slovy a smysluplně odpovídat na otázky, aniž by znala čínsky a rozuměla obsahu otázek a odpovědí. Pro vnějšího pozorovatele se tak může jevit, že daná osoba umí čínsky a projevuje tak tuto specifickou inteligenci. Důsledky experimentu (angl. Chinese Room Argument) jsou v současnosti široce diskutovány. Searle se z nich snaží odvodit, že pouhá perfektní manipulace s pojmy bez jejich pochopení není myšlením a že tedy programy principiálně nestačí pro vytvoření lidského myšlení. Srovnej Turingův test. Viz též CRUM, CRUMBS, ELIZA, heuristika, modelování, simulace, silná umělá inteligence, symbolická reprezentace.
čitelnost míst (angl. legibility of places)
v oblasti environmentální kognice jde o formu vnímání (obraz) míst, která je snadno pochopitelná a zapamatovatelná. Viz též genius loci, environmentální psychologie.