- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 21. listopadu 2024 - Svátek má Albert, zítra Cecílie
Výkladový slovník
emoce, prekognitivní
viz prekognitivní emoce
emoce, složité
viz složité emoce
emoce, základní
viz základní emoce
emociální inteligence (angl. emotional intelligence)
podle Saloveye a Mayerse schopnost poznávat a ovládat emoce, významná součást inteligentního a efektivního chování
emocionalismus (angl. emocionalismus)
názor, že emoce jsou základními a určujícími psychickými jevy. Viz též atomistická psychologie.
emoční inteligence (angl. emotional inteligence, EQ)
schopnost člověka poznat vlastní emoce, porozumět jim i emocím jiných lidí a ovlivňovat své chování a komunikaci na základě tohoto poznání. Viz též empatie, IQ.
empatie (angl. empathy)
schopnost přenesení se do duševního stavu, způsobu myšlení a chování jiné osoby či skupiny osob. Jednou z metod podporujících empatii je extrospekce. Srovnej autoanalýza, projekce, introspekce.
empirická znalost (angl. empirical knowledge)
znalost o reálném světě, vycházející z přímé percepce, přístroji reprodukované percepce (např. hodnoty určité veličiny, měřené přístrojem), resp. z deduktivní nebo induktivní interpretace přímé percepce.. Empirické znalosti jsou důležitým měřítkem správnosti hypotéz a teorií. Viz též experiment.
empirismus (angl. empiricism)
přístup vycházející z představy, že zdrojem veškerého poznání jsou smysly a zkušenost. Srovnej racionalismus, fenomenalismus, alogismus. Viz též intuice.
ENCORE
(zkr. z EvolutioNary Computation REpository Network) síť WWW stránek a FTP serverů, které obsahují podklady o evolučních výpočtech. URL = http://surf.de.uu.net/encore/ aj. Viz též evoluční algoritmy, genetické algoritmy.
engram (angl. engram)
stopa v paměti; základem je představa, že odpovídající podnět zanechává svou materiální stopu v nervové soustavě. Vytváření engramů by tak podle této představy bylo základem dlouhodobé paměti. Viz též biologizace, biologický determinismus, fyzikalismus, mneme, neuron, neuronová síť, paměťové kódování, paměťové stopy, plasticita mozku, specifičnost kódování, synapse.
environmentalismus (angl. environmentalism)
názor, že chování člověka je ovlivňováno zejména jeho okolím. Srovnej genetický determinismus, biologický determinismus. Viz též ekologická psychologie, ekologický přístup, environmentální determinismus, geopsychika.
environmentální bublina (angl. environmental bubble)
souhrn prvků vlastní kultury, které si návštěvník přináší ze svého prostředí (COHEN 1972:167) – tedy míra působení cizího faktoru v navštíveném území. Tento jev je alternativně označován jako reziduální kultura (PÁSKOVÁ – ZELENKA 2002). Je jedním z determinantů pro mentální mapy - viz např. disonantní kognice, teorie kognitivní disonance.
environmentální determinismus (angl. environmental determinism)
názor, že životní podmínky významně ovlivňují chování lidí, součást přístupů ekologické psychologie. Viz též biologický determinismus, determinismus, ekologický přístup, environmentalismus, genetický determinismus, geopsychika.
environmentální psychologie (angl. environmental psychology)
viz ekologická psychologie
EP
resp. evokované potenciály, viz evoluční programování
epizodická paměť (angl. episodic memory)
paměť, která je spojena s určitou událostí, je tedy spojena s konkrétním bodem/oblastí časoprostoru na rozdíl od sémantické paměti. Dochází v ní ke kódování, uchovávání a vybavování událostí a jevů, které jedinec osobně zažil na určitém místě v určitém čase (volně podle STERNBERG 2002) a má tedy bezprostřední propojení s kognitivními mapami a percepčními mapami. Je součástí deklarativní paměti. Viz též amnézie, dlouhodobá paměť, krátkodobá paměť, kolektivní paměť, paměťové stopy, vybavování, zapomínání.
EQ (angl. emotional inteligence)
viz emoční inteligence
ergonomie, kognitivní (angl. cognitive ergonomics)
viz kognitivní ergonomie
ES
resp. expertní systém, viz evoluční strategie