- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 21. listopadu 2024 - Svátek má Albert, zítra Cecílie
Výkladový slovník
estetika, experimentální
viz experimentální estetika
etnografie (angl. ethnography)
studium chování lidí v jejich přirozeném sociálním a přírodním prostředí. Viz též antropologie, ekologická psychologie, etologie, fenomenální prostředí, kognitivní antropologie, kulturní antropologie.
etnologie (angl. ethnology)
viz kulturní antropologie
etologie (angl. ethology)
1. věda zkoumající životní projevy a chování živočichů, souvislosti způsobů učení, vrozeného chování a adaptace na změny životního prostředí a vnější vlivy. 2. ritualizace, změna určitých prvků chování lidí, resp. živočichů, které tak ztratily svou původní funkci (zajištění základních životních potřeb, tradice aj.) a staly se jen symbolickými účelovými ceremoniály. Komercializace zdrojů cestovního ruchu může vést k ritualizaci folklóru, řemesel, tradičních sportovních her atd. (PÁSKOVÁ – ZELENKA 2002). Viz též ritualizace života.
euforika (angl. euforics)
druh psychotropních látek, jejichž podávání může vést k euforickému stavu, jednomu z druhů změněného stavu vědomí. Viz též extancia, fantastika, farmakopsychologie, halucinogeny, hypnotikum, neurofarmakologie.
evokované potenciály (angl. evocated potentials)
též EP, metoda, kdy se měří elektrická odezva na opakované senzorické podněty. Metodou se zjišťuje kvalita příslušné senzorické dráhy, mohou být testovány i některé kognitivní funkce (kognitivní evokované potenciály). Viz též elektroencefalografie, funkční magnetická rezonance, funkční nukleární magnetická rezonance, funkční zobrazování mozku, jednofotonová emisní tomografie, magnetická rezonanční spektroskopie, magnetoencefalografie. mapování, neurobiologie, neurobiologický proces, neurofyziologie, neurokognitivní, neuropsychologie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie.
evoluce (angl. evolution)
biologický vývoj v nejobecnějším smyslu, proces zdokonalování živé hmoty a forem života od jednoduchých organismů ke stále složitějším, od nižších forem k vyšším formám, vrcholící vývojem člověka jako živočišného druhu (podle encyklopedie Universum A-Z 2003). Evoluce na Zemi neprobíhá nepřerušovaně, zřejmě vlivem katastrofických jevů (srážky Země s asteroidy) docházelo k obdobím s výraznou proměnou evoluce druhů a často i k zániku těch nejvyspělejších. V procesu evoluce se zdokonaluje také systém senzorů, sociální chování a kognitivní funkce organismů. Viz též evoluční algoritmy, genetické algoritmy.
evoluční algoritmy (angl. evolutionary algorithm, EA, Evolutionary Computation, Artificial Evolution)
společné označení pro optimalizační a aproximační algoritmy, využívající (a inspirované) evolučními mechanismy (v pojetí podle Darwina), kterými jsou přírodní výběr, mutace a rekombinace. Jejich cílem je najít optimální konfiguraci pro daný systém, vymezený specifickými požadavky, čehož se dosahuje postupným zlepšováním, založeným na selekčních pravidlech. V jednotlivých etapách výpočtu variační operátory vytvářejí genetickou variabilitu a selekční operátory realizují evoluční vyhledávání. Součástí evolučních algoritmů jsou genetické programování, genetické algoritmy a evoluční programování. Viz též distribuované evoluční algoritmy, dynamické modelování, elitismus, ENCORE, evoluce, evoluční strategie, evoluční výpočty, modelování, nová umělá inteligence, optimalizace, simulace.
evoluční programování (angl. evolutionary programming)
varianta evolučních algoritmů, která podobně jako evoluční strategie pracuje s „přirozenou reprezentací“ problému. Jako variační operátor je použita mutace a hledání probíhá nad dceřinnou populací, jako selekční operátor se využívá selekce, nepoužívá se rekombinace (srovnej genetické algoritmy). Viz též distribuované evoluční algoritmy, dynamické modelování, elitismus, ENCORE, evoluce, evoluční algoritmy, evoluční výpočty, genetické programování, modelování, optimalizace.
evoluční psychologie (angl. evolutionary psychology, evolution psychology)
směr psychologie, zabývající se evolucí lidské kognice a chování a vycházející tak z poznatků mnoha vědních oborů, např. antropologie, kognitivní psychologie, etologie, archeologie, genetiky, biologie, zoologie. Motivací je lepší vysvětlení lidské kognice a chování v evolučně historickém kontextu. Srovnej s vývojovou psychologií, paleopsychologií, kognitivní archeologií. Viz též archetyp, atavismus, sociobiologie.
evoluční strategie (angl. evolution strategy, ES)
varianta evolučních algoritmů, která využívá „přirozenou“ reprezentaci problému. Variačními operátory jsou mutace a rekombinace. Viz též distribuované evoluční algoritmy, dynamické modelování, elitismus, ENCORE, evoluční programování, evoluční výpočty, genetické algoritmy, genetické programování, modelování.
evoluční výpočty (angl. evolutionary computation, EC)
výpočty založené na evolučních algoritmech. Viz též dynamické modelování, elitismus, ENCORE, evoluční programování, evoluční strategie, genetické programování, genetické algoritmy, modelování, simulace.
excitace (angl. excitation)
1. zvýšená dráždivost, neklid, podráždění, vzrušení (encyklopedie Universum A-Z 2003); 2. bezprostředně realizovaný proces přenosu signálu po nějakém podnětu v nervové soustavě. Viz též neuron, šíření excitace, vybuzení.
expanze, kognitivně-interakcionistická
viz kognitivně-interakcionistická expanze
expektace návštěvníků (angl. visitors expectation)
viz očekávání návštěvníků
experiment (angl. experiment)
kontrolovaný proces, v němž jsou známy podmínky provádění experimentu. Typickým experimentem v přírodních vědách je postup, kdy část podmínek (parametrů) je měřena, zaznamenávána a udržována konstantní (semikonstantní), část je měněna a je měřena odezva zkoumaného systému. Experimentem je i sledování vývoje systému z předem daného počátečního stavu. Experiment je zpravidla jednodušší realizovat v přírodních vědách (jednodušší systémy, kontrolovatelné parametry, kvantifikovatelné výstupy). V kognitivní vědě jsou měřeny (zaznamenávány) psychické, behaviorální i fyzické (fyziologické, biochemické) odezvy kognitivního systému na vnější, případně i vnitřní podněty a působení. Viz též empirická znalost, mentální rotace, psychometrie.
experimentální estetika (angl. experimental aesthetics)
součást kognitivní psychologie, zabývající se vztahem mezi fyzickými a environmentálními vlastnostmi prostředí a estetickou odezvou lidí na ně. Viz též ekologická psychologie, ekologický přístup.
expertní systém (angl. expert system)
jedna z aplikací slabé umělé inteligence, počítačový systém, který se blíží rozhodování experta. Sestává ze znalostní báze (angl. knowledge base), obsahující fakta a heuristiky (někdy jsou heuristiky jako pravidla rozhodování – angl. decision rules – uváděny zvlášť) a rozhodovací části (angl. inference engine), která aplikuje odpovídající heuristiky na znalostní bázi. Expertní systémy tedy napodobují činnost lidských expertů při řešení problémů. Snaží se využít vhodně zakódované speciální znalosti s cílem dosáhnout v dané problémové oblasti rozhodování kvalitativně srovnatelného s expertem. Podle OLEJ – PETR (1997) jsou expertní systémy „počítačové programy pro řešení takových úloh, které jsou všeobecně považovány za obtížné a jejichž uspokojivé řešení může provést pouze specialista v daném oboru (expert)“. Viz též reprezentace znalostí, systém pro podporu rozhodování, znalostní systém.
explicitní paměť (angl. explicit memory)
viz deklarativní paměť
extancia (angl. extancia)
druh psychotropních látek, jejichž podávání může vést ke stavu extáze (extatickému stavu) jako jednomu ze změněných stavů vědomí. Viz též euforika, fantastika, farmakopsychologie, hypnotikum, halucinogeny, neurofarmakologie.