- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 21. listopadu 2024 - Svátek má Albert, zítra Cecílie
Výkladový slovník
hypnotikum (angl. hypnotics, hypnotic drug)
psychotropní látka navozující zklidnění, ospalost až spánek, je návyková. Srovnej sedativa. Viz též euforika, extancia, fantastika, farmakopsychologie, halucinogen, neurofarmakologie, stimulanty, změněný stav vědomí.
hypotalamus (angl. hypothalamus)
též podvěsek mozkový; část lidského mozku (struktura koncového mozku), ovlivňující procesy související s vědomím, pamětí, motivací (sex, hlad, žízeň), kontrolou vitálních funkcí (teploty těla, tlaku, srdečního rytmu aj.), spánku a emocí. Uvolňuje také některé hormony. Viz též amygdala, Brockova oblast, funkční zobrazování mozku, hipokampus, lokalizace, lokalizace funkcí, neurokognitivní deficit, thalamus, Wernickova oblast.
hypotetický konstrukt (angl. hypothetical construct)
podle STERNBERG (2002) termín, který nelze přímo měřit či pozorovat, ale lze jej využít jako mentální reprezentaci pro pochopení fungování psychologického jevu.
hypotéza (angl. hypothesis)
souhrn předpovědí, závěrů, pravidel, která mohou být dále testována a vycházejí ze současného stavu poznání. Úspěšně otestovaná a doplněná hypotéza se stává teorií. Viz též abdukce, Occamova břitva.
hypotéza dvojího kódování (angl. dual-coding hypothesi, dual-coding approach)
též hypotéza dvojího kódu; 1. obecně: domněnka, že informace (znalosti) mohou být v lidském mozku reprezentovány ve formě obrazů (neverbálních představ) či v symbolické podobě slov (verbální představa), někdy též v obou formách (podle STERNBERG 2002). Autorem domněnky je Paivio (1971); 2. ve vztahu k paměti pro obrazy: domněnka o tom, že důvodem, že obrazy jsou lépe zapamatovatelné v porovnání se slovy, je to, že obrazy jsou při paměťovém kódování ukládány současně jako obrazy i jako slova. Viz též engram, mentální obraz, paměťová stopa, vybavování, zapomínání.
hypotéza efektu hustoty a intenzity (angl. density-intensity effect hypothesis)
v environmentální psychologii korelace mezi různými úrovněmi hustoty lidí a kladnou/zápornou odezvou jedince na ni
hypotéza funkční ekvivalence (angl. function equivalence hypothesis)
podle STERNBERG (2002) hypotéza, která předpokládá, že ačkoli představivost není totožná s percepcí, je s ní funkčně ekvivalentní, tj. funguje přibližné stejně jako percepce
hypotéza Sapir-Whorfova (angl. Sapir-Whorf hypothesis)
viz Sapir-Whorfova hypotéza
hypotéza tří úrovní (angl. tri-level hypothesis)
názor, že pro plné pochopení systému pro zpracování informací je nezbytné jeho studium ve třech úrovních. Podle MARRA (1982) jsou těmito úrovněmi výpočetní (angl. computational; popis, jaký problém je řešen systémem), algoritmická (angl. algorithmic; popis kroků pro řešení problému) a implementační (angl. implementational; popis fyzických charakteristik systému). Podle PYLYSHYNA (1984) je ekvivalentem implementační úrovně funkcionální architektura (angl. functional architecture). Viz též CRUM, CRUMBS, mentální reprezentace, reprezentace znalostí, zpracování informací.
hypotéza, propoziční
viz výroková hypotéza
hypotéza, výroková
viz výroková hypotéza