- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 21. listopadu 2024 - Svátek má Albert, zítra Cecílie
Výkladový slovník
ideální Já (angl. ideal self)
představa sebe sama takového, jakým chce dotyčný být (angl. „Me as I would like to be“). Viz též autoanalýza, introspekce, minimální Já, narativní Já, obraz těla, okamžité Já, sebepercepce, vědomí vlastního „Já“, zrcadlové Já.
identita (angl. identity)
1. prožívání a uvědomování si sebe sama, své jedinečnosti a odlišnosti od ostatních, vymezení se vůči okolí. Viz též ego, ideální Já, sebepercepce, vědomí vlastního „Já“; 2. jednotlivcem či skupinou vnímaná sounáležitost s určitým prostředím, sociální skupinou (skupinová identita); 3. konstatování naprosté shody mezi dvěma nebo více subjekty (podle HARTL – HARTLOVÁ 2000)
identita, kulturní
viz kulturní identita
idiot savant (angl. idiot savant)
„učený idiot“, jedinec se schopnostmi podprůměrnými v mnoha oblastech, ale s nadprůměrnými až fenomenálními schopnostmi v jedné oblasti. Nejčastěji je tato schopnost (např. provádět složité matematické operace zpaměti, naučit se nazpaměť celé telefonní seznamy) založena na jeho zdánlivě neomezené paměti. Existence takových jedinců je jedním z argumentů pro teorii vícenásobných inteligencí. Viz též IQ, mentální retardace, teorie multidimenzionální inteligence, teorie vícenásobných inteligencí, zázračné dítě.
ikonická paměť (angl. iconic memory)
viz zraková paměť
ikonografie (angl. iconography)
důležitá součást kognitivní archeologie, zabývající se studiem uměleckých reprezentací, které měly náboženský a rituální význam, byly spojením jevů v přírodě a jejich symbolického významu (např. Slunce a sluneční bůh). Viz též antropologie, paleopsychologie, rituál, ritualizace, ritualizace života, symbol.
iluze, dotyková
viz dotyková iluze
iluze, fyziologická
viz smyslový klam
iluze, kognitivní
viz kognitivní iluze
iluze, optická
viz vizuální iluze
iluze, percepční
viz percepční iluze
iluze, vizuální
viz vizuální iluze
imagen
(angl.) podle HARTL – HARTLOVÁ 2000 termín zavedený Paiviem (1971) pro psychické představy, které jsou organizovány na základě vztahů mezi částmi a celky. Srovnej logogen.
imperativ, kognitivní
viz kognitivní imperativ
implicitní paměť (angl. implicit memory)
viz nedeklarativní paměť
individuace (angl. individuation)
proces přeměny dítěte v samostatnou osobnost (termín zavedl C. G. Jung), typický vyšší sebereflexí, lepším vztahem k vlastní osobě i k druhým
indukce (angl. induction)
způsob získávání nových poznatků (obecněji a přesněji způsob uvažování) zobecňováním specifické zkušenosti (zkušeností). Indukce nemusí vést k pravdivým závěrům, jejím výsledkem ve vědeckém zkoumání je typicky hypotéza. Srovnej generalizace. Viz též abdukce, dedukce, formální logika, heuristika, kategorizace, logické myšlení, logika, mentální logika, pravidla odvozování, vytváření analogie.
informace (angl. information)
1. kognitivní vědy: vyjádření, záznam, odraz určité dílčí vlastnosti reálného světa, nebo světa virtuálního, budovaného podle určitých pravidel. Ukázky informací: nejvyšší teplota ve stínu dosáhla 3.7.1999 na území České republiky hodnotu 30,40C; v první fotbalové lize zvítězila v ročníku 1998/1999 Sparta Praha; tento výkres budovy v programu AutoCAD se skládá z 2586 objektů (podle ZELENKA 2000). Srovnej znalost. 2. kybernetika: informace je vymezována v souvislosti s procesem rozhodování jako negentropická veličina, snižující neurčitost procesu rozhodování. Viz též negentropie.
informační systém (angl. information system)
zkratka IS; vzájemně propojené a spolupracující části, jejichž cílem je shromažďování, zpracování, ukládání a poskytování informací (Laudon – Laudon 2003). Jiná definice: funkční celek, zabezpečující cílevědomé a systematické (automatizované nebo manuální) shromažďování, získávání, zpracování, uchovávání, zpřístupňování, přenos a šíření informací podle definovaných postupů (procedur). Každý informační systém zahrnuje informační základnu (data), technické a programové prostředky, technologie, procedury a pracovníky. Srovnej kognitivní systém. Viz též kaskádové zpracování, zpracování informací.
inhibice (angl. inhibition)
též útlum; proces, který společně s excitací doprovází vyšší nervovou činnost a způsobuje utlumení, zpomalení nebo ukončení probíhajícího procesu, resp. zbrždění nebo potlačení účinku jedné látky jinou látkou (encyklopedie Universum A-Z 2003). Viz též neuron, neurotransmiter, úroveň aktivace.