- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Čtvrtek 21. listopadu 2024 - Svátek má Albert, zítra Cecílie
Výkladový slovník
neurokognitivní deficit (angl. neurocognitive deficit)
oslabení nebo absence jedné nebo více kognitivních funkcí, spojená s nemocí nebo fyzickým poškozením konkrétních oblastí mozku. Rozsah neurokognitivního deficitu se zjišťuje neuropsychologickými testy (angl. neuropsychological tests) a je důležitým vodítkem hledání vztahu mezi kognitivní funkcí a příslušnou oblastí (oblastmi) mozku, což vede k důkazům pro myšlenku lokalizace. Viz též afázie, amygdala, Brockova oblast, hierarchie, hipokampus, hypotalamus, léze, lidský mozek, specializace hemisfér, thalamus, Wernickova oblast.
neurologická přijatelnost (angl. neurological plausibility)
jedno z kritérií, které bývá posuzováno ve vztahu k dané metodě mentální reprezentace - mentální reprezentace musí odpovídat poznatkům neurovědy. Viz též CRUM, CRUMBS, psychologická přijatelnost, praktická použitelnost, reprezentační mohutnost, výpočetní mohutnost.
neuron (angl. neuron)
specializovaná buňka nervové soustavy, která přenáší, zpracovává a uchovává informace. Myšlení je vysvětlováno interakcí mezi neurony, propojenými excitačními a inhibičními spojeními prostřednictvím synapsí. Tělo neuronu je pro přenášení vzruchů vybaveno výběžky - axony a dendrity. Vzruch je mezi neurony přenášen elektricky a také prostřednictvím neurotransmiterů. Při vytváření mentálních reprezentací je trendem zapracovávat základní vlastnosti neuronů do konekcionistických modelů a vytvářet tak mentální reprezentace, jejichž struktura a funkce je blízká struktuře a funkcím jejich biologických vzorů. Viz též excitace, inhibice, konekcionismus, konekcionistické modely, lidský mozek, neurogeneze, neuronová síť, neurověda, plasticita mozku.
neuronální síť (angl. neuronal network)
viz neuronová síť
neuronová síť (angl. neural network, artificial neural network, ANN, neural net, neuronal network)
přesněji umělá neuronová síť, někdy též neuronální síť; 1. (přesněji umělá neuronová síť; angl. neural network, artificial neural network, ANN, neural net) – počítačový model sestávající z jednoduchých jednotek (zhruba odpovídajících jednotlivým neuronům) a excitačních a inhibičních propojení. Model je blízký procesům, které probíhají v mozku, a je jednou z realizací konekcionistického přístupu. Viz též distributivní reprezentace, dynamické modelování, fuzzy kognitivní mapy, konekcionismus, konekcionistické modely, lidský mozek, modelování, neuron, neuropsychologie, plasticita mozku, pravidlo učení; 2. součást lidského mozku, vznikající složitým propojením neuronů prostřednictvím synapsí. Podle jedné z představ lze na činnost lidského mozku pohlížet tak, že v něm určité funkce vykonávají relativně nezávislé specializované neuronové sítě (viz diskuse role hierarchie v myšlení).
neuroplasticita (angl. nervous system plasticity)
viz plasticita nervového systému
neuropsychologie (angl. neuropsychology)
specifická součást psychologie zaměřená na to, jak struktura a funkce mozku ovlivňují psychické procesy. Poznatky shromažďuje pomocí experimentální neuropsychologie (angl. experimental neuropsychology), kognitivní neuropsychologie (angl. cognitive neuropsychology), klinické neuropsychologie (angl. clinical neuropsychology), funkčního zobrazování mozku (angl. functional neuroimaging) a aplikací neuronových sítí. Mezi její metody a nástroje patří např. neuropsychologické testy (angl. neuropsychological tests) a časoprostorové měření fyziologických, biochemických a elektromagnetických statických i dynamických vlastností mozku (např. metodami funkční nukleární magnetické rezonance, jednofotonové emisní tomografie, pozitronové emisní tomografie, magnetoencefalografie, magnetické rezonanční spektroskopie, CAT - Computed Axial Tomography). Viz též elektroencefalografie, evokované potenciály, filosofie myšlení, funkční magnetická rezonance, funkční zobrazování mozku, kognitivní neurověda, kognitivní psychologie, kognitivní věda, neurokognice, neurokognitivní, neuron, počítačová tomografie, psychologie myšlení.
neurotechnologie (angl. neurotechnology)
vědecký obor, využívající dostupných poznatků ke zvyšování výkonnosti lidského mozku při učení, ovládání emocí, pocitů, chování, tělesných funkcí. Viz též biologická zpětná vazba.
neurotransmiter (angl. neurotransmitter)
též nervový přenašeč; chemická látka, která přenáší excitaci z jednoho neuronu na jiný neuron, případně může mít i inhibiční účinek. Mezi neurotransmitery patří např. acetylcholin, adrenalin, noradrenalin, epinephrine, norepinephrine, dopamine. Viz též aktivace, axon, dendrit, inhibice, myelin, neurit, synapse.
neurověda
kognitivní viz kognitivní neurověda
neurověda
výpočetní viz výpočetní neurověda
neurověda (angl. neuroscience, neural science)
věda studující nervovou soustavu z mnoha hledisek, zabývá se její strukturou, vývojem, funkcí, poruchami, chemií a farmakologií. Jejími součástmi jsou biopsychologie, neuroanatomie, neurochemie, vývojová neurobiologie, neuroendokrinologie, neurofarmakologie, neuroetologie, neurofyziologie, neuropsychologie, neurobiologie. Výsledky neurovědy jsou zásadním podkladem pro konstrukci modelů lidského myšlení. Viz též eliminativní materialismus, funkční zobrazování mozku, kognitivní neurověda, mentální reprezentace, neurokognice.
nevědomí (angl. unconsciousness)
myšlenky, obavy, touhy, kulturně a sociálně potlačené pudové impulsy, které si člověk neuvědomuje, ale přesto do určité míry ovlivňují jeho myšlení, prožívání a chování. Nejsou přístupné introspekci, mohou být příčinou duševních problémů a poruch (S. Freud). Pomocí některých technik (např. psychoanalýza) mohou být některé části nevědomí (ne však všechny) přesunuty do vědomí. Viz též kontinuum nevědomí-vědomí, podvědomí, práh vědomí, předvědomí, vědomí.
new look (angl.)
myšlenkové hnutí směřující ke kognitivní vědě, které předcházelo kognitivnímu obratu. Viz též kognitivně-interakcionistická expanze.
nová umělá inteligence (angl. new artifical intelligence, new AI)
umělá inteligence, jejímž základem nejsou symbolické přístupy, ale mimo jiné konekcionismus (včetně neuronových sítí), fuzzy logika, dynamická teorie systémů, evoluční algoritmy, genetické algoritmy.